WhatsApp_Image_2021-06-02_at_07.12.40.jpeg

رئیس اداره توسعه منابع فیزیکی، امور عمرانی و تجهیزاتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور  از برگزاری جلسه در خصوص طراحی و دیزاین داخلی، اتاق های عمل و بخش های بستری بیمارستان سوم 175 تختخوابی نیشابور خبر داد.

وحید کیوانی فرد در گفتگو با وبدا گفت: بیمارستان سوم 175 تختخوابی نیشابور با متراژ 16000 متر مربع در طبقاتی شامل طبقه همکف: دیالیز، آزمایشگاه، پزشکی هسته ای، سی تی اسکن MRi. طبقه اول:  بخش اداری، مراقبت های ویژه، اتاق عمل و ریکاوری ، طبقه دوم:  بخش های بستری جراحی، بستری زنان، بستری کودکان ، طبقه سوم: سالن کنفرانس و اتاق رزیدنت، در حال احداث می باشد که تاکنون60 درصد عملیات ساختمانی آن به پایان رسیده است.

وی افزود: : سرسرا یا لابی اصلی بیمارستان معمولا در مرکز ثقل رفت و آمد های بیمارستانی است . تقریبا کل مسیرهای دسترسی داخلی و برون بخشی یک بیمارستان از لابی بیمارستان عبور خواهد نمود . این لابی  در بیمارستانهای کوچک می تواند به صورت مشترک با اورژانس و درمانگاه ها باشد ولی در بیمارستانهای متوسط (بیش از یکصد تختخوابی) به صورت مستقل طراحی میشود . اگر چنانچه لابی اصلی بیمارستان با لابی اورژانس و درمانگاه ها مشترک باشد ، می بایست با تمهیداتی از قبیل چینش صندلی ها و مبلمان داخلی و  یا باجه های اداری ، تا حد امکان ، عملکرد های مربوط به هر کدام از کاربری ها ،  جدا سازی شوند. بیمارستان مکانی است که افراد بسیار متنوعی با اختلالات روحی و جسمی در آن حضور دارند و معمولا همراهان مضطرب و نگرانی نیز دارند، پس اولین بخش ورود به این مکان یعنی بخش ورودی ساختمان اصلی بیمارستان باید محیط امن و آرامی جهت استقبال از بیمار و همراهانشان باشد و مریض را از همان بدو ورود مشوش نکند.

رئیس اداره توسعه منابع فیزیکی، امور عمرانی و تجهیزاتی در ادامه تصریح کرد: در این جلسه طرح های پیشنهادی جهت ورودی بیمارستان، سالن انتظار، بخش های بستری و اتاق عمل ها مورد بررسی قرار گرفت و از نقطه نظرات مهندسین استفاده گردید، با توجه به در نظر گرفتن 6 اتاق عمل برای این بیمارستان، اساسي ترين ملاك‌هايي كه در طراحي و ساخت هر اتاق عمل بايد رعايت شود كنترل عـفـونـت اسـت. اتـاق‌هـاي عـمل بايد به گونه‌اي طراحي و بنا شوند كه از طرفي انتشار عفونت به داخـل حـوزه جـراحـي را مـانع شوند و از طرف ديگر، سرايت عفونت از اين اتاق‌ها به بخش‌هاي ديگر بيمارستان را جلوگيري كند.

WhatsApp_Image_2021-10-28_at_22.10.16.jpegWhatsApp_Image_2021-10-28_at_22.13.28.jpeg